Riksdagen

Socialdemokraterna i Värmland representeras i Sveriges riksdag av fem folkvalda ledamöter. Här hittar du mer information om vilka de är, vad de gör och hur du kommer i kontakt med dem.

Lars Mejern Larsson, Karlstad

E-post lars.mejern.larsson@riksdagen.se
Telefon arbetet 08-786 40 00
Mobil 070-586 07 97

Uppdrag: ledamot i Trafikutskottet

 

Jonas Gunnarsson, Skoghall,

E-post jonas.gunnarsson@riksdagen.se
Telefon arbetet 08-786 40 00
Mobil 0702-29 04 57

Uppdrag: Ordförande i Europarådets svenska delegation samt ledamot i Konstitutionsutskottet

 

Gunilla Svantorp, Årjäng

E-post gunilla.svantorp@riksdagen.se
Telefon arbetet 08-786 40 00
Mobil 0702-35 13 46

Uppdrag: ledamot i Utbildningsutskottet

 

Mikael Dahlqvist, Hagfors

E-post mikael.dahlqvist@riksdagen.se
Mobil 072-538 41 80

Uppdrag: ledamot i Socialutskottet

 

Eva-Lena Gustavsson, Torsby

E-post eva-lena.gustavsson@riksdagen.se
Telefon arbetet 08-786 52 16
Mobil 072 21 50 263

Uppdrag: arbetande suppleant i Konstitutionsutskottet

 

 

Valkretsombudsman:

Christoffer Sonesson
E-post: christoffer.sonesson@riksdagen.se
Telefon mobil: 073-820 91 16

facebook Twitter Email