Våra kandidater

Vid partidistriktets förtroenderåd den 20 februari antogs listorna till kyrkomötet och stiftsfullmäktige. Att tänka på är att listorna är förhandlade med Örebro läns respektive Fyrbodals partidistrikt. Fyrbodal utgör egen valkrets i stiftet och har egen lista.

Kandidater till kyrkomötet

  1. Johannes Fransson, Kristinehamn
  2. Katarina Hofling, Bengtsfors – fyrbodal
  3. Pernilla Edman, Karlstad
  4. Thomas Bäck, Säffle
  5. Inga-Lill Röhr, Kristinehamn
  6. Johanna Svärdh, Degerfors – örebro
  7. Sune Frisk, Filipstad
  8. Maryana Bialesta Vilhelm, Arvika
  9. Johnny Boström, Karlstad
  10. Agneta Dagobert, Säffle
  11. Alexander Romanov, Skoghall
  12. Anneli Guilotte, Frändefors – fyrbodal
  13. Eilert Karlsson, Kil
  14. Ingrid Norrbäck, Karlskoga – örebro
  15. Gunnar Johansson, Säffle
  16. Anette Ivarsson, Karlstad
  17. Yrjö Airiman, Karlstad
  18. Åse-Britt Falch, Kil
  19. Reidar Eriksson, Frändefors – fyrbodal
  20. Helen Larsson Saikoff, Filipstad
  21. Hans Kleimert, Säffle
  22. Mariana Möllberg Kleven, Grums
  23. Michelle Hedberg, Säffle
  24. Christina Johansson, Säffle

Kandidater till stiftsfullmäktige

  1. Inga-Lill Röhr, Kristinehamn
  2. Johnny Boström, Karlstad
  3. Siv Björck Kjellgren, Karlskoga – örebro
  4. Lars Risberg, Arvika
  5. Pernilla Edman, Karlstad
  6. . Thomas Bäck, Säffle
  7. Marianne Möllberg Kleven, Grums
  8. Sune Frisk, Filipstad
  9. Johanna Svärdh, Degerfors – örebro
  10. Jan Bohlin, Hagfors
  11. Helene Einarsson, Kristinehamn
  12. Torbjörn Holmström, Karlstad
  13. Maryna Bialesta Vilhem, Arvika
  14. Bo Öster, Skoghall
  15. Ulla Britt Svensson, Årjäng
  16. Kenneth Eriksson, Forshaga
  17. Regina Andersson, Karlstad
  18. Eilert Karlsson, Kil
  19. Anita Fridberg, Hagfors
  20. Christer Lindberg, Kristinehamn
  21. Helen Larsson Saikoff, Filipstad
  22. Anders Olsson, Karlskoga – örebro
  23. AnnCharlott Eskel, Skoghall
  24. Tore Ingman, Grums
  25. Åse-Britt Falch, Kil
  26. Samuel Carlén, Kristinehamn
  27. Agneta Dagobert, Säffle
  28. Nils Gunnar Andersson, Arvika
  29. Anette Ivarsson, Karlstad
  30. Yrjö Airiman, Karlstad
  31. Sandra Lindberg, Kristinehamn
  32. Gunnar Bäckström, Säffle
  33. Mats Grimberg, Karlstad
  34. Mari Näslund, Karlstad
  35. Hans Forsell, Arvika
  36. Stig Hallstensson, Degerfors – örebro
  37. Gunnar Johansson, Säffle
  38. Ingrid Norrbäck, Karlskoga – örebro
  39. Zergy Lindner, Grums
  40. Sandra Lindeman, Degerfors – örebro
  41. Hans Kleimert, Säffle
  42. Michelle Hedberg, Säffle
  43. Ove Gunnarsson, Degerfors – örebro
  44. Margareta Von Wachenfeldt, Arvika
  45. Maud Jansson, Hagfors
  46. Alaa Albethei, Arvika
  47. Pia Westergren, Degerfors – örebro
  48. Marina Eriksson, Säffle
  49. Berit Lindqvist-Almén, Degerfors – örebro
  50. Carina Franzén, Degerfors – örebro
  51. Mary Anne Landberg, Degerfors – örebro
  52. Ann Marie Larsson, Skoghall
  53. Kajsa Adolfsson, Kristinehamn
  54. Mikaela Larsson, Skoghall
  55. Carina Johansson, Kristinehamn
  56. Rigmor Linné, Kristinehamn
facebook Twitter Email